تاریخی فرهنگی قرآنی

موضوعات قرآنی ؛ دینی و آموزشی : مطالب طبقه بندی شده جهت تحقیق ؛ جزوه ؛ کتاب و .....

تاریخی فرهنگی قرآنی

موضوعات قرآنی ؛ دینی و آموزشی : مطالب طبقه بندی شده جهت تحقیق ؛ جزوه ؛ کتاب و .....

مشخصات بلاگ
تاریخی   فرهنگی   قرآنی

آشنائی با تاریخ اسلام :
عبرت آموزی (و لقد اهلکنا القرون من قبلکم .... گذشته چراغ راه آینده است)
آشنایی با علوم و موضوعات قرآنی ( هدی و رحمه للمتقین)

کپی و تبدیل به جزوه و کتاب با اطلاع مجاز است .

آخرین نظرات

معراج سفری اعجاب آمیز

اعجاز اعداد و کلمات بلاغت

جنین شناسی در قرآن

پیشگویی قرآن . شگفتیهای قرآن

شق القمر.منظومه شمسی و طبیعت

قرآن از نگاهی دیگر . اعجاز

اعجاز به زبان انگلیسی

40  معجزه ی قرآنی

             کپی و تبدیل به جزوه و کتاب با اطلاع مجاز است

قرآن در زندگی بشر کجاست؟                    

نقش قرآن در زندگی بشری در ابعاد مختلف فردی، اجتماعی و حتی بین المللی، قابل دقت و بررسی است که به طور مختصر به بعضی از آنها اشاره می شود:
یک: انسان نیازمند ارتباط مستقیم با آفریننده و هستی بخش خود است. این ارتباط اگر چه از طریق مناجات و رازگویی درونی و قلبی انجام می گیرد؛ اما دسترسی به کلمات خود خداوند، بسیار لذت بخش و اطمینان آور است. اگر می خواهی خدا با تو سخن بگوید، قرآن بخوان. این ویژگی به طور کامل، تنها برای قرآن مجید باقی مانده و هیچ کتاب آسمانی دیگر، چنین جایگاهی ندارد.
دو: انسان در تکاپو و جستجوی آگاهی های صحیح و معارف بلند و پرمعنا است. البته با استفاده از تجربیات بشری و تلاش های علمی، به بسیاری از آگاهی ها می توان دست یافت؛ اما برای اطمینان به درستی یافته های خود و آگاهی به آنچه برای او دست نایافتنی است، نیاز به یک منبع اصیل و غنی بسیار محسوس است؛ چنان که از زبان امام راحل(ره) گفته شده است: اگر قرآن نبود، درهای معرفت بر ما بسته بود. قرآن مجید در این باره جایگاه ممتازی دارد.

تعریفی که قرآن از انسان دارد إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَةً بقره30. و تعریفی که قرآن از خداوند ارائه کرده لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْ شوری11، همراه با بیان صفات جمال و جلال و تعریفی که از نظام هستی و حیات و شعور همگانی موجودات ارائه داده وَ إِنْ مِنْ شَیْ ءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ رعد13. و بیانی که از پیوستگی و هماهنگی منظم همه کرات و افلاک و زمین و آسمان دارد وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها وَ الْقَمَرِ إِذا تَلاها وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشاها... شمس.
و... نیازمندی همه جامعه بشری و پویندگان راه حق و حقیقت را به این کتاب آسمانی ضروری و آشکار ساخته است؛ زیرا بعضی از دانش ها به جز از طریق قرآن، برای بشر دست یافتنی نیست:
وَ یُعَلِّمُکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ بقره151 و آنچه را نمی دانستید به شما یاد می دهد... از جمله آگاهی هایی که جز از طریق قرآن راهی برای دریافت آن نیست، آگاهی درباره جهان پس از مرگ و جزئیات جهان آخرت است؛

زیرا هیچ کدام از افراد بشر، تجربه تکرار و رفت و آمد آن را ندارند و درک بشری، هیچ گونه سابقه ذهنی از آن ندارد. در حالی که در سوره «واقعه»، «صافات»، «مرسلات» و... صحنه قیامت به تصویر کشیده شده است.
سه : نقش برجسته دیگر قرآن این است که از سابقه تاریخ بشر، خبرهای درست و مطابق واقع را نقل کرده و سرگذشت پیامبران و محتوای پیام آنان را بدون هرگونه تحریف و دسیسه بشری به انسان ها رسانده است. ازاین رو قرآن حتی بر پیروان تورات و انجیل، منّت شایان توجهی دارد که چهره پیامبران بنی اسرائیل را به درستی معرفی کرده و حضرت موسی، عیسی، زکریا و... را آن گونه که بوده اند به دور از هر گونه تهمت و توهینی شناسانده و دست تحریف گران و دسیسه گران را نقش بر آب ساخته است. قرآن مجید در این باره می فرماید: وَ إِذْ قالَ اللَّهُ یا عِیسَی ابْنَ مَرْیَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِی وَ أُمِّی إِلهَیْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَکَ ما یَکُونُ لِی أَنْ أَقُولَ ما لَیْسَ لِی بِحَقٍّ مائده116. ای عیسی پسر مریم! آیا تو گفتی به مردم که من و مادرم را همچون دو خدا به جای خداوند بپرستید؟! گفت: منزهی تو! مرا نشاید که چیزی را که حق نیست بگویم.
چهار: نقش برجسته دیگر قرآن برای جامعه بشری، این است که ظرفیت جهان شمولی دارد و پیام های آن برای تمام مصلحان جهان و حافظان حقوق بشر، قابل اعتنا و کاربردی است. تکیه بر نقاط مشترک پیروان ادیان آسمانی و پایبندی به اصول انسانی (مانند عدالت گستری، امانت داری و...)، تلاش برای ریشه کنی هرگونه ناهنجاری، ناپاکی و اختلاف و مخالفت با حق و درستی و... همگی شاخص هایی است که ظرفیت جهان شمولی قرآن را به نمایش گذاشته است

آیات نورانی قرآن، تمامی اصلاحگران و حق گرایان را به سوی محور وحدت و پاکی، به دور از هر گونه تعصب و خودخواهی، دعوت کرده قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی کَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ آل عمران64. بگو: ای اهل کتاب! بیایید بر سر سخنی که میان ما و شما یکسان است، بایستیم که: جز خدا را نپرستیم و چیزی را شریک او نگردانیم و برخی از ما بعضی دیگر را به جای خدا به پروردگاری نگیرد.

بی تردید گستردگی دانش بشر، تحولات شایان توجهی داشته و شکوفا سازی طبیعت و سلطه بر آن، به دست قدرت علمی و اطلاعاتی انسان و تجربه های بشری، تا حدود زیادی تأمین شده است. قرآن خود این تحول آفرینی را در گستره ظرفیت های انسان دانسته است: هُوَ أَنْشَأَکُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَکُمْ فِیها؛ هود61

خداوند شما را در زمین ایجاب کرد و وظیفه شکوفایی و آبادانی و استخراج ظرفیت های زمین را به شما واگذار کرد رسالت دین و قرآن، شکوفایی متوازن، متعادل و هماهنگ انسان است. بر این اساس باید انسان را شناخت و آغاز و انجام او را دانست. باید جایگاه انسان را در کل هستی به درستی تعریف کرد و رابطه او با خدا، خود، جامعه و طبیعت را تنظیم نمود.
رسالت علم ساخت جهان و رسالت قرآن، رشد ایمان و جهت دهی به حرکت انسان است و با توجه به اسارت علم در دست برخی از انسان های آلوده به قدرت و ثروت و فزون خواه، ضرورت پایبندی به کتاب آسمانی به دور از تحریف و یک مکتب الهی آشکار شده است.

برای آگاهی بیشتر :
الف. محمدحسین طباطبایی، قرآن در اسلام، (دارالکتب الاسلامیه، 1372)؛
ب. عبدالله جوادی آملی، قرآن در قرآن، (مرکز نشر اسراء، بهار 1378)؛
ج. عبدالله جوادی آملی، انتظار بشر از دین، (مرکز نشر اسراء، 1380)؛
د. محمدتقی مدرسی، مباحثی پیرامون معارف قرآن کریم، (انتشارات محبان الحسین)؛
ه. محمد غزالی، نقش قرآن در جهان معاصر، انتشارات هه ژار سنندج، 1380).

آورنده قرآن کریم : یکی از مسایل مسلم در زندگی رسول اکرم (ص) که بسیار روشن و غیر قابل انکار است امی بودن آن حضرت است. بدین معنا که آن حضرت نه خوانده بودند و نه نوشته بودند و نه اساسا معلمی دیده بودند. بر این اساس صدور الفاظی مانند کلمات قرآن کریم که آن همه جنبه‌های اعجازی اعم از فصاحت و بلاغت و اسرار خلقت و اخبار غیبی و در آن نهفته است از یک چنین شخصی، قطعا دلیل آن خواهد بود که این کار خدایی است و این علم علمی است که از طریق وحی کسب شده . قرآن کریم خود در این مورد می‌فرماید: و ما کنت تتلوا من قبله من کتاب و لا تخطه بیمینک اذالارتاب المبطلون (عنکبوت 48) تو ای پیامبر، پیش از نزول قرآن کریم هیچ کتابی را نمی‌خواندی و هیچ نوشته‌ای را نمی‌انگاشتی که در آن صورت، افراد وسوسه‌گر در مورد صحت رسالت تو به تردید می‌افتادند.

یکی از مهمترین اختصاصات پیامبران است تا با ارائه آن به طالبان حقیقت صدق دعوی خود را بر همگان آشکار سازند. معجزه جاویدان پیامبر اسلام است. از آنجا که دین محمدی آخرین و کامل‌ترین ادیان، و شریعت اسلام ختم همه شرایع گذشته‌است و کلام و وحی خدا بر پیامبر ما جاودانه است، معجزه او نیز در طول تاریخ برای گروندگان و راه یافتگان لازم است که جاودانه باشد و این معجزه جاودان، کتاب اوست. پیامبران پیشین معجزه‌هایی که همگی مقطعی و مخصوص به مخاطبان خاص بوده‌اند و امروز دیگر ما به چشم آنها را نمی‌بینیم؛ ولی قرآن در عین اینکه کتاب محمد است، برهان قاطع رسالت او نیز هست

برهانی که نه تنها در طول زمان جاودان می‌ماند، بلکه پیشرفت‌های علمی، جنبه‌های مجهولی از اعجاز این کتاب الهی را بیش از پیش بر جهانیان آشکار می‌کند. عصر خاتمیت، عصر رشد علم و فرهنگ است لذا معجزه پیامبر این عصر نیز کتاب است. معجزه‌ای متناسب با دوران آخرین پیامبر. علاوه بر آنکه وقوع بسیاری از معجزات دیگر چون شق القمر یا جوشیدن آب فراوان از چشمه‌ای خشک شده در جنگ تبوک برای پیامبر اسلام ثبت شده‌ است، ولی قرآن معجزه اصلی و ماندگار آن حضرت است

شگفتی های قرآن

(1)پیامبر اکرم ص فرمود: برای قرآن ظاهری و باطنی است، ظاهر آن حکم و باطن آن علم است. ظاهر آن زیبا و دل ‏انــگــیــز و باطن آن ژرف و عمیق است. آن را نجومی، و بر نجوم آن نجومی است. در تفسیر عیاشی، ج 1، ص 3 به جای نجوم، به معنی ستارگان و دسیسه ‏ها، تخوم به معنی مرزها و حدود آمده است. شگفتی‏ های آن از شماره بیرون است و غرایب و عجایب آن کهنه نمی ‏شود، در آن چراغ های هدایت و مشعل های حکمت است ... اصول کافی، ج 2، ص 599
(2) پیامبر ص: قرآن را درست بخوانید و در جستجوی شگفتی های آن باشید. بحار الانوار ج92 ص109
(3) امام سجاد ع: خدایا! بر محمّد و آلش درود فرست ، و چنان قرار ده ... تا فهم شگفتی های قرآن را نصیب دل هـــای مـــــــا گردانی. صحیفه ی سجّادیه، دعای 42
(4) امام حسین ع: کتاب خدای ، عزّوجل ، دارای چهار بخش : عبارت ظاهر ، اشاره، لطایف و حقایق.
 عبارت ظاهر برای عوام ، اشارت برای خواص ، لطایف برای اولیا و حقائق برای انبیاء است. بحار الانوار، ج 92، ص 20
(5) امام صادق ع: قرآن را تأویلی است که بعضی از آن آمده و بعضی هنوز نیامده است، پس چـــون تأویل در زمـــان امـامی از امامان واقع شود، امام آن زمان، آن را خواهد دانست. بحار الانوار ج92 ص20

و شگفتی اعراب جاهلیت از قرآن

عرب جاهلی از جهاتی درباره قرآن انگشت تعجب به دندان میگرفت و در حیرت عمیق فرو میرفت عبارتند از:
1- او با ذوق سرشار خود دریافت که زیبایی لفظ و شیوایی اسلوب و همآهنگی آیات، کاملا بی سابقه است و سیمای ظاهری آن نه مانند شعر است زیرا فاقد وزن و قافیه است، علاوه بر این در آن تخیلات شعری وجود ندارد و نه مانند نثر است که از هر نوع قید خالی و دور باشد بلکه دارای انسجام و فواصل خاصی است که او را از دایره نثر معروف بیرون برده است.
2- قرآن مطالی را عرضه میدارد که هیچگاه در قصاید و خطبههای عرب وجود نداشته است و هرگز به دنبال توصیف خرابه و خانه معشوقه و شوق دیدار دوستان و بیان خصوصیات شتر و اسب نیست و محتویات آن از غزل سرایی و مدح افراد و یا رثا و بیان مصائب اشخاص پیراسته است

درباره زن و عیش و نوش و کوچیدن کاروان و باده و ساغر سخن نمیگوید و هرگز بسان شاعران در محدوده خاصی بحث نمیکند. این کتاب درباره خدا و صفات و سرآغاز و سرانجام بشر و زندگی امتهای دیرینه که بر اثر طغیان گرفتار خشم الهی گردیدهاند و ... سخن میگوید:
3- قرآن با الفاظی زیبا، از معانی کاملا متناسب بدون اینکه لفظ را فدای معنی و یا معنی را فدای لفظ نماید، با سبکی کاملا ممتاز و زیبا تعبیر میکند.
4- هرگاه شاعری و یا نویسندهای عبارتی یاداستانی را تکرار کند، لطف و زیبایی کلام، بر اثر تکرار از بین میرود ولی قرآن گاهی با عباراتی فشرده و موجز و گاهی مبسوط و گسترده، از سرگذشت پیامبر یا از صفات مبدأ وخصوصیات معاد به طور مکرر سخن میگوید و هرگز لطمهای بر لطافت و زیبایی او وارد نمیگردد.
5- در میان خطابه خطیبیان و قصاید شعرا گاهی جملهها و ابیاتی درخشندگی خاصی پیدا کرده، خودنمایی میکنند چه از میان اشعار یک قصیده و یا جملههای یک خطابه، چند بیت و جملهای ارزش هنری و شعری دارند و باقیمانده آنها مبتذل و پیش پا افتاده میباشد. اما قرآن با آن گسترش، تمام آیات آن در سطح عالی و خارق العاده قرار دارد. کافی است که در این باره نظری به داستان یوسف که در سورهای به طور مبسوط بیان شده است بیفکنیم میبینیم که تمام آیات آن در درجه اعلای فصاحت و بلاغت قرار دارد.
6- این کتاب معانی بسیار بزرگ را در قالب الفاظی کوتاه ریخته و به طرز بدیعی بیان میکند کافی است در این باره آیه الکرسی و آیات آغاز سوره حدید را ملاحظه بنماییم در این آیه و در آیات آغاز سوره حدید یک جهان حقایق فلسفی و معارف عقلی بیان شده است که عظمت و گسترش معانی و ایجاز جملهها اعجاب افراد را بر میانگیزد.
7- این کتاب میکوشد بشر را با آفرینش و اسرار جهان و فضایل اخلاقی و رذایل نفسانی و حلال و حرام آشنا سازد و پیوسته میخواهد که او را معتقد سازد که مرگ پایان زندگی نیست. خطیبان و بلیغان عرب معاصر تحت تأثیر برتری اسلوب و زیبایی ظاهر و شیرینی بیان و رسایی تعبیر و بداعت و ابتکار معانی و عظمت مفاهیم آن قرار گرفته و حیرت و بهت خاصی بر افکار و اندیشههای آنان سایه افکنده بود و آنچه که آنان از اعجاب قرآن درک میکردند همین بود و بس

اگر پس از مرور زمان دانشمندان اسلام به جهات دیگری از اعجاز قرآن پی بردند و اعجاز آن را از جهات مختلفی ثابت نمودهاند، مطلبی است صحیح و استوار ولی این جهات برای عرب معاصر قرآن مطرح نبوده و عقل و فکر و اندیشه آنان به آن نمیرسید

                                               ویژگی های شگفت قرآن

آیات قرآنی در آدمی چنان اثر می گذارد که حتی آنانی که به زبان عربی آشنایی ندارند، از آن لذت می برند و تاثیر شگرف آن را درخود می یابند. کربلایی کاظم کریمی ساروقی که به شکل معجزه توانایی خواندن قرآن را از حفظ یافته بود، الفاظ قرآنی را در میان متون عادی عربی چون نور می دید و توانایی خواندن آن را می یافت درحالی که بقیه الفاظ برای او ناآشنا و غیر قابل خواندن بود.

سخنان شگفت از پیامبر امی 

یکی از دلایلی که باعث شد عده ای زیادی از مردمان بر پیامبر ایمان بیاورند، این بود که پیامبر ما با اینکه بیسواد بودند چطور میتوانستند چنان حرفهای عجیبی بزنند؟ چطور یک مرد چوپان، میتواند مردم را از گذشته و آینده و حال آگاه سازد، حال آنکه تا کنون دارای هیچ گونه سوادی و علمی نبوده است؟ چطور این چنین شخصی میتواند این گونه سخنانی بر زبان جاری سازد، مردم را پند و اندرز دهد، از سایر پیامبران بگوید، شرح اقوامی که در گذشته دچار عذاب و یا نعمت الهی گشته اند را بدهد، از روز رستاخیز سخن بگوید و .....؟ همان شخصی که تا همین دیروز حتّی سواد خواندن و نوشتن را هم نداشت

این خود یک معجزه بود، معجزه ای بس بزرگ و جاوید به طوریکه تمام پیامبران تا مدتی زیستند و برای اثبات حرفهای خود معجزه ای آوردند و پس از درگذشت آنان معجزاتشان نیز به همراه آنان میرفت ولی پیامبر گرامی اسلام معجزه ای جاوید برای ما و جهانیان به ارمغان آورد که تا قیامت و بعد ازآن نیز جاوید خواهد

قرآن و ادعای اعجاز

قرآن، تنها کتاب آسمانی است که با صراحت و قاطعیت تمام ادعا می‌کند که معجزه‌ای است جاوید برای تمامی مردم، در هر زمان و هر مکان و با هر ملیتی که دارند.معجزه امر خارق‌العاده‌ای است که همه افراد بشر از انجام دادن عملی مانند آن ناتوان هستند. کسی که ادعای پیامبری می‌کند با ارائه دادن معجزه، این ادعا را دارد که چون نوع بشر توانایی انجام عملی مانند عمل او را ندارد، بنابراین بایستی عمل او به‌واسطه ارتباطی که با قدرتی مافوق قدرتهای بشری دارد، انجام شده باشد و او آفریننده این عالم است. در واقع خدا خواسته است با دادن این قدرت به او، رابطه بین او و خود را تأیید کند.

قرآن نیز برای آنکه ادعای معجزه بودن خود را ثابت کند، اینگونه بیان می‌کند که هر کس در خدایی بودن این کتاب شک دارد و آن را ساخته و پرداخته پیامبر اسلام می‌داند یک کتاب همانند آن بیاورد و آنگاه ادعا می‌کند که قطعا اگر تمامی انسانها با هم متحد شوند تا بتوانند یک کتاب مانند قرآن پدید آورند، هرگز نخواهند توانست. سپس در مرحله بعد برای اینکه بتواند ناتوانی بشر را در آوردن مثل خود اثبات کند و عجز مخالفین را آشکارتر سازد مجال را برای مخالفین بازتر کرده بیان می‌کند حال که نمی‌توانید مانند قرآن را بیاورید لااقل مانند ده سوره آنرا بیاورید

و دوباره ادعا می‌کند که هرگز نخواهید توانست و در ادامه هشدار می‌هد که اگر نتوانستید، بدانید که قرآن از جانب خداست. و بالاخره آنجا که می‌خواهد نهایت عجز دیگران را در برابر خود آشکار کند، تنها به یک سوره بسنده می‌کند و این در حالی است که یک سوره می‌تواند تا حد یک سطر هم کوتاه باشد و سپس ادعا می‌کند که هرگز نخواهید توانست. حال باید بدانیم که قرآن نسبت به چه امری مبارزطلبی نموده . کل قرآن در مجموع دارای چندین وجه اعجاز می‌باشد اما آن وجه از اعجاز که قرآن نسبت به تک تک سور خود نسبت به آن مبارزطلبی می‌کند همان فصاحت و بلاغت آیه‌های آن می‌باشد.

                                             پیشگوییها در قرآن

گرچه قرآن کتاب علوم نیست و به منظور مسایل علمی نیز نازل نشده و منظور و هدف قرآن هدایت و رهبری جامعه بسوی سعادت دنیا و آخرت است ولی در عین حال قرآن در بسیاری موارد از این گونه مسایل در راه هدف خاص خود بهره برده و از آنها به صورت نشانه‌هایی از قدرت لایزال الهی یاد کرده . لذا در موارد متعددی، اشاره به بسیاری از اسرار خلقت نموده . این امر خود نشان دهنده آن است که قرآن از سوی کسی نازل شده که احاطه کامل به اسرار طبیعت داشته و او کسی نیست جز آفریننده طبیعت.

 قرآن و اخبار آینده : قرآن در موارد متعددی شامل اخبار غیبی است که بعدا به وقوع پیوسته . این امر حاکی از آن است که قرآن از طرف کسی نازل شده که می‌تواند خبر از غیب بدهد و او کسی نیست جز خدای متعال که تنها داننده غیب به صورت مطلق اوست. آیاتی که قرآن در آنها به ذکر پیشگوییهایی پرداخته ، بسیار زیاد است:

الف) قبل از آنکه مکه توسط مسلمین فتح شود پیامبر در عالم رؤیا دیدند که به نشانه خروج از احرام موهای سر خود را تراشیده‌اند و از آنجا که رؤیای انبیاء رؤیای صادقه است به اصحاب خویش وعده دادند که ب‌زودی وارد مسجد الحرام می‌شوند. در سال ششم هجری آن حضرت به همراه جمعی از اصحاب به قصد زیارت خانه خدا راهی مکه شدند که در بین راه مشرکین در منطقه حدیبیه از حرکت آنان جلوگیری کردند و کار به صلح حدیبیه انجامید و قرار شد مسلمانان برگردند و سال بعد برای انجام مراسم حج عازم شوند

پس از انعقاد پیمان صدای اعتراض بعضی از اصحاب برخاست و صدق رؤیای پیامبر را مورد تردید قرار دادند آیه زیر نازل گردید لقد صدق الله رسوله الرؤیا بالحق لتدخلن المسجدالحرام ان شاءالله آمنین محلقین رؤسکم و مقصرین لا تخافون ما لم تعلموا فجعل من دون ذلک فتحا قریبا (فتح27) خداوند صدق خواب رسولش را آشکار خواهد ساخت که شما مسلمانان با دل ایمن به مسجد الحرام وارد شوید و سرها بتراشید و تقصیر کنید بدون ترس و هراس. پس خداوند آنچه را شما نمی‌دانستید مقرر داشت و از پس آن فتحی نزدیک قرار داد. 

ب) جنگ بدر نخستین جنگ مسلمانان با کفار قریش بود. کاروانی از کفار مکه با مال التجاره فراوان از نزدیکی‌های مدینه عبور می‌کردند. مسلمین از پیامبر اجازه گرفتند تا به جبران اموال و منازل آنها که در مکه به غارت رفته بود به کفار حمله کنند و اموال آنها را بگیرند

پیامبر اجازه فرمودند و در این هنگام آیه ذیل نازل شد و اذ یعدکم الله احدی الطائفتین انها لکم و تودون ان غیر ذات الشوکه تکون لکم و یرید الله ان یحق الحق بکلماته و یقطع دابر الکافرین و هنگامی که خداوند به شما وعده داد که یکی از دو گروه برای شما خواهد بود و شما دوست می‌داشتید که آن یکی که خالی از رنج بود برای شما باشد و خداوند می‌خواهد که حق را با کلمات خود تقویت و ریشه کافران را قطع نماید

این آیه نتیجه وقایع جنگ بدر را بیان می‌فرماید. با وجودی که تعداد نفرات دشمن چند برابر نفرات مسلمین بود و نگرانی در بین بعضی مشاهده می‌شد ولی قرآن صریحاً بشارت داد که یا پیروزی در جنگ و یا مال التجاره از آن مسلمین شود

ج) خداوند در آیه 24سوره بقره نیز می‌فرماید: هرگز نخواهید توانست نظیر سوره‌ای از قرآن بیاورید. این آیه نیز علاوه بر اینکه جنبه اعجاز قرآن را در تحدی اثبات می‌کند، خود نوعی پیشگویی است و تا امروز نیز کسی نتوانسته است نظیر سوره‌ای از قرآن بیاورد

وجود حضرت فاطمه سلام الله علیها و ادامه نسل پیامبر صلی الله علیه و آله

هنگامی که فرزند پیامبر از دنیا رفت شخصی به نام عاص بن وایل گفت: همانا محمد ابتر است. پسری ندارد که قائم مقام او باشد و وقتی مرد یاد او منقطع خواهد شد. در این هنگام سوره کوثر بر پیامبر نازل شد انا اعطیناک الکوثر فصل لربک وانحر ان شانئک هو الابتر ما به تو خیر بسیار دادیم پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن همانا آن کس که تو را سرزنش می‌کند همان ابتر است

در این آیات خبر داده می‌شود که آن کسی که آن حضرت را ابتر خواند نسلش منقرض و نسل آن حضرت باقی خواهد بود . و این خبر قرآن به درستی واقع شد، چرا که آن فرد با اینکه در آن روز صاحب فرزندی بود اما به تدریج در طول دو، سه نسل خاندانش منقرض شد ولی شجره طیبه فرزاندان پیامبر تا به امروز باقی است.

یک پیشگویى عجیب !. شکست ایران از روم

 قرآن کریم در برخی موارد پیشگویی‌های نموده که سالها بعد به وقوع پیوست؛ چون شکست ایران از روم. هنگامی که ایران در سال 615 میلادی روم را شکست داد، قرآن با قاطعیت بیان کرد که کمتر از 10 سال دیگر روم، ایران را شکست خواهد داد و بعد همان گونه شد که قرآن خبر داد

سوره روم جز 29 سوره اى است که با حروف مقطعه آغاز مى شود (الم) . تنها چیزى که در اینجا جلب توجه مى کند این است که بر خلاف بسیارى از سوره هایى که با حروف مـقـطـعـه آغاز مى شود و پشت سر آن سخن از عظمت قرآن است در اینجا بحثى از عظمت قرآن نـمـى یابیم , بلکه سخن از شکست رومیان و پیروزى مجدد آنها در آینده است , ولى با دقت روشن مـى شـود کـه ایـن بـحـث نـیـز بیان عظمت قرآن است, چرا که این خبر غیبى مربوط به آینده از نشانه هاى اعجاز و عظمت این کتاب آسمانى محسوب مى شود.

(آیه )ـ بعد از ذکر حروف مقطعه مى فرماید: رومیان مغلوب شدند (غلبت الروم ).
(آیه )ـ و این شکست در سرزمین نزدیکى واقع شد (
فى ادنى الا رض). منظور از ادنى الا رض (سرزمین نزدیک) سرزمین ایرانیان بوده یعنى; در محلى که نزدیکترین نقطه میان ایران و روم بود. سپس اضافه مى کند: و آنها (رومیان) بعد از مغلوبیت به زودى غلبه خواهندکرد و هم من بعد غلبهم سیغلبون.
(آیه )ـ سپس حدود سالهاى آن را با این عبارت بیان مى کند: در چندسال!
فى بضع سنین. و اگـر مى بینید خداوند از آینده خبر مى دهد, به خاطر آن است که همه کارها از آن خداست; چه قبل و چه بعد از این شکست و پیروزى للّه الامر من قبل و من بعد. عـبـارت فـوق مـى خـواهـد این نکته را روشن سازد که قادر بالذات و مالک على الاطلاق اوست و هرکس هر چیزى دارد از او دارد. اگر امروز که رومیان شکست خوردند مشرکان خوشحال شدند در آن روز مؤمنان (به خاطر پیروزى دیگرى) خوشحال خواهند شد! و یومئذ یفرح المؤمنون

پایین ترین سطح خشکی زمین  رومیان در پائین ترین سطح زمین شکست خوردند ولی پس از شکست خود پیروز خواهند شد. در فاصله بین سه تا نه سال آینده. روند تحولات، پیش از آن و پس از آن همه برای خدا است. و آنروزها مؤمنین نیز با کمک سربزنگاهی خدا خوشحال خواهند شد!

 اعجاز از جهت پیش‌گویی‌ها و اخبار غیبی‌

 قرآن پیش گویی‌های متعددی را ذکر کرده است‌; مانند:
1. پیروزی رومیان بر ایرانیان در کمتر از ده سال‌; (روم‌1و2)
2. شکست مشرکان قریش که در مکّه پیش‌بینی شد; (قمر44و45)
3. بازگشت پیامبر به مکّه‌; (قصص‌85)
4. حج پیامبر که به عمرة‌القضا معروف شد; (فتح‌27)
5. عدم ایمان ابولهب و مرگ او در حال کفر; (تبت‌)
و غیر آنکه همگی در زمان حیات پیامبر تحقق یافت و یکی از نشانه‌های اعجاز قرآن کریم به شمار می‌رود.
قرآن پیش گویی‌هایی هم راجع به آینده‌های دور (پس از دوران پیامبر) کرده که عبارتند از:
1. عقب گرد و انحطاط مسلمانان و مخالفت عملی آنان با خواسته‌ها و دستورهای اسلام که از جملة علایم آن‌: ذلیل
 دست دشمنان‌، سرکوبگر مؤمنان‌، فراری از جهاد و ترسو و محافظه کار شدن آنها است‌. (مائده54) (تفسیر المیزان‌ ج5، ص431ـ444.)
2. پیوستن آگاهانه و درست ایرانیان به جامعة اسلامی و کمک مهم آنان به اسلام (مائده54) (نسأ133) (انعام89)
3. پیروزی امام زمان‌غ و یاران آن حضرت بر همة سرزمین‌ها; (نور55); (قصص‌5); (انبیا105)
4. حوادث سهمگین و پیش درآمد قیامت کبرا که از آن به اشراط الساعه تعبیر می‌شود; همچون زلزلة سهمگین‌، تاریک شدن آسمان‌، خاموش شدن ستارگان‌، خاموش شدن خورشید، نابودی کامل کوه‌ها و... که برای اطلاع از آن اوضاع و احوال‌، به ترجمة سوره‌های جزء سی‌ام قرآن همچون نازعات‌، زلزال‌، تکویر، انشقاق‌، قارعه‌، نبأ و سوره‌های دیگر قرآن همچون حج‌، مرسلات‌، دخان‌، طه‌، واقعه‌، الرحمن و... که نتیجة آن وقایع‌، تغییر نظام موجود طبیعت و پدید آمدن نظام جهانی دیگر متناسب با آخرت است
5. محفوظ ماندن قرآن از گزند آسیب و تحریف‌: (حجر9); (فصلت42)
6. ناتوانی جن و انس از آوردن کتابی مانند قرآن (اسرأ88); (بقره‌23); (یونس‌38); (هود13)
برخی از دانشمندان‌، بُعد دیگری را در اعجاز قرآن‌، به نام اعجاز عددی قرآن کریم مطرح کرده و در این زمینه کتابهایی هم نوشته‌اند. مطابق این نوشته‌ها، برخی از کاربردهای قرآنی با واقعیتهای خارجی مطابقت دارد
 

اهرام مصر و سخن قرآن در مورد آن

برای دانشمندان غربی روشن گردیده سنگهایی که از آنها برای ساختن اهرام در مصر استفاده می شده فقط از جنس گل بوده است و این دانشمندان تصور می کنند که این کشف علمی اختصاص به آنان دارد ، درحالیکه قرآن کریم در 14 قرن پیش دراین کشف از آنان سبقت گرفته است ...! خداوند حکیم در قرآن از قول فرعون می فرماید : ای هامان! برای من آتشی برگل بیفروز و برایم ساختمان (عظیم و) مرتفعی بنا کن شاید که من از خدای موسی خبری به دست آورم و به راستی گمان می کنم که او از دروغگویان است (قصص38)
تصاویری که میکروسکوپ الکترونی از جزییات سنگهای به کارگرفته شده دراهرام مصر در معرض دید عموم قرارداده است و همچنین اسناد علمی ثابت کرده اند که برای ساخت ساختمانها و برجهای مرتفع و غول پیکر در آن عصر از گل استفاده می شده؛ درست به همان صورتی که در قرآن مجید آمده و این رازی بوده که فراعنه آن را پنهان می کرده اند ؛ ولی خداوند اسرار پنهانی را می داند و از این روست که از این حقیقت سخن به میان آورده است تا نشانه ای بر صدق این کتاب عظیم باشد .

 پس امروز جسد (بی جان) ترا نجات می دهیم

فرعون و لشکریانش به ناحق در زمین تکبر (و سرکشی) کردند و چنین پنداشتند که به سوی ما باز نخواهند گشت * پس ما هم او و لشکریانش را (به کیفر آنچه کردند) مؤاخذه کردیم و آنان را در دریا غرق نمودیم ؛ پس بنگر که عاقبت ستمکاران چگونه بود ( قصص40-38).
ولی خداوند متعال اراده کرد که او را غرق کند و سپس جسدش را باقی گذارد تا امروزه مردم عصر ما این جسد را ببینند تا جاییکه این موضوع اعجاب دانشمندان را برانگیزد و این در حالی است که جسد فرعون هنوز همچنان گذشته سالم باقی مانده !
 دانشمندانی که کار سرپرستی جسد مومیایی او را به عهده دارند، از اینکه چگونه جسد فرعون علیرغم غرق شدنش نجات یافته، از اعماق دریا بیرون آورده شده و امروزه به دست ما رسیده است شگفت زده شده اند و این همان حقیقتی است که قرآن در آیه ای عظیم آن را بیان فرموده. خداوند بلند مرتبه در این مورد می فرماید : (ای فرعون !) امروز جسد (بی جان) تو را نجات می دهیم تا برای آیندگانی که پس از تو می آیند نشانه ای باشد و به راستی که بسیاری از مردم از نشانه های ما غافل هستند (یونس92)

آیات و روایات ده گانه درباره آینده جهان

قرآن در باره سرنوشت جامعه ها به روشنى سخن گفته و با ملاحظه آیاتى که در این زمینه وارد شده مى توان نظریه قرآن را در جهات مختلف مسأله دریافت :

1. صالحان وارثان زمین مى شوند

 آینده نگرى انسان او را وادار مى کند که از آینده جهان و سرنوشت بشر خبرى به دست آورد، زیرا از سپیده دم تاریخ، نزاع و نبرد پیوسته ى میان حق و باطل برقرار بوده و پیروزى دست به دست مى ‌گشت و به تعبیر قرآن ...و تِلکََ الأَیّامُ نُداوِلُها بَیْنَ النّاس...1 ما ایام و روزهاى (شیرینى و پیروزى) را میان مردم دست به دست مى گردانیم. با این که روش تاریخ بشر تاکنون به صورت مبادله پیروزى بوده است، ولى قرآن معتقد است مشیت الهى بر این تعلق گرفته که در آینده، فقط صالحان وارثان زمین خواهند بود، و حکومت جهان و اداره امور را به دست خواهند گرفت وحق و حقیقت در موضع خود استوار خواهد بود و باطل بر آن پیروز نخواهد شد. و همه جهانیان زیر لواى حکومت صالحان قرار خواهند گرفت و حکومت واحدى بر جهان مستولى خواهد شد چنان که مى فرماید:
وَ لََقَدْ کَتَبْنا فِى الزَّبُور مِنْ بَعْدِ الذِّکْر أَنَّ الأَرْض یَرِثُها عِبادى الصّالِحُون2 ما در کتاب زبور، پس از «ذکر» (تورات) چنین نوشتیم که در آینده صالحان و پاکان وارثان زمین خواهند بود و صفحه جهان براى ابد از لوث وجود افراد ناصالح پاک خواهد شد. در آیه دیگر باز مى فرماید: وَعََدَ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصّالِحات لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِى الأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ...3 خداوند به افراد با ایمان از شما که داراى عمل نیک هست، وعده قطعى داده است که آنان را خلیفه و جانشینان خود در روى زمین قرار خواهد داد

جانشینى این گروه از خداوند یا از پیشینیان در روى زمین، همان قیام به تدبیر امور زندگى، و برقرارى عدل و عدالت در اجتماع و توسعه عمران و آبادى در زمین است. در آیه سوم، سرانجام را از آن تقوا پیشگان مى داند و یادآور مى شود که: ..وَ العاقِبَةُ لِلتَّقْوى4 عاقبت از آن متقین است.

2. استقرار آیین خدا و گسترش امنیت در جهان

  قرآن در دو مورد از بر قرارى آیین اسلام در جهان، و پیروزى آن، بر دین هاى دیگر خبر داده است و این گزارش غیبى تاکنون محقق نگردیده و طبق روایات، ظرف تحقق آن، دوره دیگرى است که در آن، آخرین وصى پیامبر حضرت مهدى (علیه السلام) زمام امور را بدست مى گیرد و اسلام را در سراسر شرق و غرب منتشر مى سازد چنان که مى فرماید هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولهُ بِالهُدى وَدِین الحَقّ لِیُظْهِرَهُ عَلى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُون5 او است که پیامبر خود را با هدایت ها و آیین استوارى فرستاده است تا دین حق را بر تمام دین ها پیروز گرداند هر چند گروه مشرک آن را دوست نداشته باشند

در آیه دیگر، همین مطلب به تعبیر دیگر و این که «نور خدا خاموش شدنى نیست»، وارد شده است چنان که مى فرماید یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللّه بِأَفْواهِهِمْ وَاللّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الکافِرُون6 مى خواهند نور خدا را با دهانهاى خود خاموش کنند، خداوند نور خود را به پایان مى رساند هر چند کافران دوست نداشته باشند».

3. پیروزى پیامبران 

 پیامبران در طول تاریخ براى اشاعه مکتب خود، مجاهدت ها و کوششها کرده اند، ولى هرگز نتوانسته اند مکتب خود را در سراسر جهان پیاده کنند و در هر عصرى گروههاى بى شمارى به مخالفت با پیامبران برخاسته و سد راه آنان بودند. ولى قرآن مبارزه هاى اهل باطل رابا مکتب حق یک مبارزه موقت تلقى مى کند و معتقد است که سنگرهاى باطل سرانجام فرو ریخته و برنامه پیامبران در جهان گسترش پیدا خواهد کرد. قرآن این حقیقت را طى آیاتى بیان مى کند إِنّا لَنَنْصُرُ رُسُلنا وَالَّذِینَ آمَنُوا فِى الحَیاةِ الدُّنْیا وَیَوم یَقُومُ الأَشهاد7 ما پیامبران و فرستادگان خود و افراد با ایمان را در دنیا و روز قیام گواهان کمک مى کنیم

قرآن در آیه دیگر از تعلق مشیت الهى بر پیروزى پیامبران در آینده سخن مى گوید آنجا که مى فرماید وَ لَقَدْ سَبَقَتْ کَلِمَتُنا لِعِبادِنا المُرْسَلین * انّهُمْ لَهُمُ المَنْصُورون * وَإِنَّ جُنْدَنا لَهُمُ الغالِبُون8 اراده و مشیت ما به پیروزى پیامبران تعلق گرفته است، آنان کمک شدگان هستند و سپاه ما (سپاه توحید) پیروز است. و در آیه دیگر مى فرماید کَتَبَ اللّهُ لأَغْلَبَنَّ أَنَا وَرُسُلى..9 خداوند بر خود واجب و لازم شمرده است که او و پیامبران او بر قواى کفر غلبه کنند.

4. در مبارزه حق و باطل، حق، همواره پیروز است
آیات قرآن نه تنها نظام تکوین را نظام خیر، و غلبه خیر بر شر مى داند، بلکه سرانجام، نظام اجتماعى انسان را نظام استوار مى داند که در آن نظام توحید بر نظام شرک و طاغوت غلبه کرده و پیروزى از آن صالحان و راستگویان خواهد بود از این جهت مى فرماید
بَلْ نَقْذِفُ بِالحَقِّ عَلى الباطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذا هُوَ زاهِق...10 ما حق را بر باطل مى زنیم و آن را نابود مى سازیم ناگهان آن پوچ و تباه است. قرآن در آیه دیگر حق و باطل را به آب و کف تشبیه مى کند و باطل بسان کف بر دوش حق سوار مى شود و با حرکت حق، حرکت مى کند، امّا دیرى نمى پاید باطل هاى کف گونه فرو کش کرده و حق و حقیقت بسان آب حیات در دلها باقى مى ماند آنجا که مى فرماید ...أَمّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبْ جُفاءً وَ أَمّا ما یَنْفَعُ فَیَمْکُثُ فِى الأَرض...11 کفها روى آب نابود مى شوند و آنچه براى مردم مفید است در زمین باقى مى ماند».

5. کمک هاى غیبى در سرانجام جامعه ها
قرآن معتقد است که در سرانجام جامعه ها، افراد، فداکارى پیدا مى شوند که با تمام قدرت در عزت اسلام و ذلت کفر مى کوشند و از این طریق به گروهکها هشدار مى دهد که اگر از جاده مستقیم توحیدمنحرف شوند و به وادى جاهلیت بازگردند، هرگز آیین حق با انحراف آنان نابود نمى شود، و در طول تاریخ که جامعه انسانى رو به کمال است افرادى پیدا مى شوند که خداوند آنان را دوست دارد و آنان نیز خدا را دوست دارند، آنان در مقابل گروه با ایمان متواضع و در برابر کافران عزیز و سرکشند، در راه خدا کوشش مى کنند و از سرزنش سرزنش کنندگان نمى ترسند، آنجا که مى فرماید
یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دِینهِ فَسَوفَ یَأتِى اللّه بِقَوم یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونهُ أَذِلّة عَلى المُؤْمِنین أَعِزَّة عَلى الکافِرینَ یُجاهِدُونَ فِى سَبیلِ اللّهِ وَلا یَخافُونَ لَومة لائِم...12
اکنون باید دید که این وعده ها و نویدهاى قرآن که تاکنون به صورت جهانى و عالم‌گیر جامه عمل نپوشیده است کى تحقق خواهد پذیرفت، این مشکل را مى توان با مراجعه به روایات صحیح اسلامى گشود و روایات اسلامى انگشت روى این مجهول مى گذارند و از تحقق این نویدها در عصر ظهور امام زمان (علیه السلام) گزارش مى دهند.
روایات از یک رشته تکامل ها و پیشرفت ها در عقول و خردها، در صنایع و تکنیک، گزارش داده همچنان که از جهانى شدن عدل اسلامى و آیین توحید قاطعانه خبر مى دهند، اینک این روایات را به صورت فشرده در این جا مى آوریم، و از هر موضوعى تنها به نقل یک حدیث اکتفا مى کنیم

منظور از نفوذ در آسمان ها در سوره الرحمن چیست؟

  یَا مَعْشَرَ الجْنّ‏ِ وَ الْانسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُواْ مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَ الارْضِ فَانفُذُواْ  لا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ رحمن33 اى گروه جنّ و انس! اگر مى ‏توانید از مرزهاى آسمانها و زمین بگذرید، پس بگذرید، ولى هرگز نمى ‏توانید، مگر با نیرویى (فوق العاده)! درباره تفسیر این آیه چند احتمال از سوی مفسرین داده شده . از جمله بحث نفوذ به آسمانها و تسخیر آن توسط انسان است

شکی نیست که بشر از آن روزی که قدم بدائره وجود نهاده است، (به طور کلی) رو به تکامل است هم اکنون نیز می‏بینیم که روزی نمی‏گذرد مگر اینکه قدمهای برجسته‏ای به سوی تکامل و به منظور کشف رازهای نهفته در عالم آفرینش، برمی‏دارد از این نظر هیچگونه مانعی ندارد که روزی فرا رسد، با نیرو و قدرت خدادادی دامنه زندگی خود را در کرات آسمانی نیز پهن کند

آیاتی که در قرآن کریم درباره مسخر نمودن زمین و آسمان برای بشر وارد شده ، شاید خالی از اشاره به این مطلب نباشد، زیرا خورشید و ماه و آنچه در آسمانها است اگر چه از روز اول برای بشر مسخر و رام شده‏اند ولی تسخیر و یا بهره برداری از این تسخیر نیز درجاتی دارد، و این مساله در آیاتی از قرآن مطرح شده است:

1. وَ سَخَّرَ لَکمُ مَّا فىِ السَّمَاوَاتِ وَ مَا فىِ الْأَرْضِ جَمِیعًا مِّنْهُ  إِنَّ فىِ ذَالِکَ لاَیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون جاثیه13 آفریدگار جهان آنچه در آسمانها و زمین است رام و مسخر شما نموده است و این مطلب برای مردمان با فکر وسیله هدایت و ایمان است.

2. أَ لَمْ تَرَوْاْ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَکُم مَّا فىِ السَّمَاوَاتِ وَ مَا فىِ الْأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَةً؛[لقمان20] آیا نمی‏بینید که خداوند آنچه در آسمانها و زمین است برای شما رام و تسخیر کرده است و نعمتهای باطنی و ظاهری خود را به طور رایگان در اختیار شما گذارده است.

3. وَ سَخَّرَ لَکُمُ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ دَائبَینْ [ابراهیم33] خورشید و ماه را برای شماها رام نمود» و این جمله در قرآن، در سوره‏ های مختلفی وارد شده. ما آنچه در زمین است از روز اول در اختیار شما گذارده‏ایم، در صورتی که بشر به منابع زیر زمینی یکجا و یک مرتبه، دست نیافته بلکه تدریجاً و در هر عصری تا حدودی از این دفائن آگاهی یافته و آن را استخراج کرده ، از اینجا معلوم می‏شود اینکه قرآن می‏فرماید: ما آنچه در زمین است در اختیار بشر نهادیم مقصود از آن این نیست که تمام ذخائر زمین در اختیار تمام افراد بشر قرار داده شده

زیرا بسیاری از این معادن با مرور زمان کشف شده و در هر قرن یک طبقه ممتاز موفق به کشف منابع زیر زمینی شده ‏اند بلکه مقصود مجموع اجتماع بشری است که در طول زمان بوجود می‏آیند اگر چه بعضی از آنها فقط به برخی از معادن پی‏برده‏اند و اصلا عجیب نیست که در آینده بشر برای کشف منابع تازه‏ای در زمین موفق گردد که در قرن حاضر از آن کوچکترین اطّلاعی در دست نیست بنابراین چه مانعی دارد، در عین اینکه سیارات از روز اول برای بشر رام بوده ولی بشر در طول زمان از آنها استفاده بیشتری بنمایند و به کرات آسمانی دست یابند و آنچه قرآن فرموده «و سخرلکم ما فی السموات» به طور اتم و اکمل مصداق پیدا کند.»[1]

بنابراین احتمال، منظور از سلطان در آیه شریفه، علمی است که با آن فضاپیماها ساخته می شود و انسان می تواند به کرات دیگر سفر کند. اما احتمال دیگر این است که آیه ناظر به قیامت باشد که انسان راه فراری از حسابرسی الهی ندارد: «در تعقیب آیه گذشته که از مساله حساب دقیق الهى سخن مى‏گفت باز جن و انس را مخاطب ساخته مى‏ گوید:" اى جمعیت جن و انس! هر گاه به راستى مى‏ خواهید از مجازات و کیفر الهى برکنار مانید اگر مى ‏توانید از مرزهاى آسمانها و زمین بگذرید، و از حیطه قدرت او خارج شوید، ولى هرگز قادر بر این کار نیستید مگر با نیرویى الهى، و چنین نیروى الهى نیز در اختیار شما نیست"»[2]

بنابراین طبق این احتمال ذکر فرار از طریق نواحی آسمان بیشتر مربوط به طائفه اجنه می شود. و لازم به ذکر است که علامه طباطبایی احتمال اول را رد می کنند و آیه را ناظر به بحث قیامت می دانند: « بعضى  از مفسرین گفته ‏اند: مراد از نفوذى که در این آیه نفى شده نفوذ علمى در آسمانها و زمین، و دست‏یابى به اقطار آن دو است (و نتیجه گرفته‏ اند که آیه شریفه پیشگویى از این آینده است که روزى بشر قدرت نفوذ علمى پیدا مى ‏کند، و به اقطار آسمانها دست‏ مى‏ یابد) لیکن همانطور که ملاحظه فرمودید: سیاق آیه با این معنا سازگار نیست (چون در این آیات گفتگو در باره قیامت است، و در وسط چنین گفتگویى ناگهان به مساله‏اى از مسائل دنیا پرداختن درست به نظر نمى‏ رسد).[3]

[1]. پرسشها و پاسخهای مذهبی، ج 3، ص 237.   [2]. تفسیر نمونه، ج‏23، ص: 148.     [3]. ترجمه المیزان، ج‏19، ص: 179

یازدهم سپتامبر

 2001 میلادی چند هواپیما با برجهای دو قلوی نیویورک در خیابان جرف هار با طبقه 109 آن اصابت می کند که این امر موجب بوجود آمدن تشنج های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی شد و نشان داد بنیانهای چپاول و غارتگری سست و بی پایه می باشد ؛ که خداوند سبحان 1400 سال پیش توسط پیامبر خود در قرآن کریم به این موضوع اشاره می کند. - سوره توبه ؛ جزء 11 و سوره 9 قرآن کریم می باشد. روز حادثه : 11/9/2001 - کلمه 2001 آن جرف هار می باشد

محل برج : خیابان جرف هار - خداوند در آیه 109 سوره به خرابی بنا اشاره می فرماید. طبقه اصابت : 109 قرآن این کتاب ارزشمند الهی دارای عجایب و اسرار بسیار زیادی میباشد که هیچ کس جز پروردگار یکتا و هر آنکس که او بخوهد (قائم آل محمد) از اسرار و رموز آن آگاه نیست.

سرانجام جامعه ها از نظر احادیث اسلامى

1. تکامل عقول و خردها
مرور زمان، و تجارب تلخ و شیرین، مایه شکوفایى عقل انسانى مى گردد و بشر در پرتو الطاف الهى در مى یابد که: دیگر، سازمان هاى بشرى و تدابیر انسانى قادر به حل تضادها و مشکلات نیست از این جهت بى درنگ به نداى حضرت قائم (عج) پاسخ مى گوید، و انسان ها با رضایت خاطر، به انقلاب امام مى پیوندند. امام باقر (ع) مى فرماید:
إذا قام قائمنا وضع اللّه یده على رؤوس العباد فجمع بها عقولهم وکملت به أحلامهم [13] آنگاه که قائم ما قیام کند، خداوند دست لطف و رحمت خود را بر سر بندگان خود مى گذارد و از این طریق، به عقول آنان وحدت مى بخشد و به وسیله او خردهاى آنان تکامل پیدا مى کند.

2. تکامل صنایع
انقلاب جهانى، بدون تکامل صنایع امکان پذیر نیست رهبر انقلابى که مى خواهد صداى خود را به آخرین نقطه جهان برساند، بدون تکامل تکنیک، امکان پذیر نمى باشد، از این جهت احادیث اسلامى نوید مى دهد که در عصر ظهور امام صنایع به حدى تکامل پیدا مى کند که جهان حکم یک شهر را پیدا مى کند و افرادى که در خاور زندگى مى کنند، کسانى را که در باختر زندگى مى نمایند، مى بینند و سخنان آنان را مى شنوند. چنان که امام در این مورد مى فرماید
انّ المؤمن فى زمان القائم وهو بالمشرق لیرى أخاه بالمغرب وکذا الذى فى المغرب یرى أخاه الذى بالمشرق [14] در زمان قائم، فرد با ایمان که در مشرق زیست مى کند، برادر خود را که در مغرب زندگى مى کند مى بیند

در حدیث دیگر مطلب به طور روشن تر بیان شده است وآن این است که: إنّ قائمنا إذا قام مدّاللّه لشیعتنا فی أسماعهم وأبصارهم، حتّى لا یکون بینهم و بین القائم یرید یکلّمهم فیسمعون و ینظرون إلیه وهو فى [15] آنگاه که قائم ما قیام مى کند خدا به دیدگان و گوشهاى پیروان او قدرت مى بخشد تا آنجا که میان آنان و رهبر خود، حایلى نمى ماند او با آنان سخن مى گوید، و سخنان او را مى شنوند و به او مى نگرند در حالى که او در جاى خود قرار دارد».

3. جهانیان در پوشش اسلام در مى آیند
احادیث نویدهاى قرآن را درباره جهانى گشتن آیین اسلام، بر ظهور امام قائم تطبیق مى کند آنجا که امام باقر(ع)
یبلغ سلطان المشرق و المغرب ویظهر اللّه عزّوجلّ به دینه على الدین کلّه ولو کره المشرکون [16] قدرت و تسلط او شرق و غرب را فرا مى گیرد و خدا به وسیله او دین خود را بر تمام ادیان پیروز مى گرداند هر چند مشرکان دوست نداشته باشند.

4. تکامل اخلاقى
تکامل حقیقى باید ابعاد مادى و معنوى داشته باشد و تکامل یک بعدى، تکامل واقعى نیست. احادیث اسلامى بر تکامل اخلاقى در عصر ظهور امام دوازدهم گواهى مى دهد آنجا که همه محدثان اسلامى این جمله را از پیامبر نقل مى کنند که یکى از ویژگى هاى حکومت امام قائم، گسترش عدل و داد و برچیده شدن بساط ظلم و ستمگرى است و جمله
یَمْلأُ الأَرضَ قِسْطاً و عَدلاً، بیانگر این تکامل اخلاقى است.

5. ترمیم خرابى ها
احادیث اسلامى از آبادى جهان و تسلط بشر بر گنجینه هاى نهفته در دل زمین در زمان ظهور امام به روشنى گزارش مى دهد و جمله یاد شده در زیر در روایات وارد شده است:
و تظهر له الکنوز ولا یبقى فى الأرض خراب إلاّ یعمره [17] گنجینه هاى نهفته در دل زمین در اختیار امام قرار مى گیرد و او با نفوذ و قدرت مادى و معنوى که دارد، تمام ویرانى هاى موروث از ظلم وجور را، آباد مى کند. نتیجه این که آنچه را که محاسبات عقلى و اجتماعى درباره سرانجام جامعه ها نشان مى داد، مورد تصدیق قرآن و احادیث اسلامى است چیزى که هست احادیث اسلامى زمان و وقت این تکامل ها را به روشنى تعیین مى کند و ظهور امام قائم را همگام با این تحولات مى داند.

[1] .آل عمران140.   [2] .انبیاء105.   [3] .نور55.   [4] .طه132.   [5] .توبه33 صف9.   [6] .صف8. [ 7] .غافر51.   [8] .صافات171ـ173.   [9] .مجادله21.   [10] .انبیاء18.   [11] .رعد17.   [12] .مائده54. [13] .منتخب الأثر:ص482.   [14] .منتخب الأثر ص483.   [15] .منتخب الأثرص483.   [16] .منتخب الأثرص299.   [17] .منتخب الأثرص482.

    در یک جمع‌بندی کلی مطالب این مقاله را می‌توان به صورت زیر خلاصه نمود:

1- معجزات انبیای گذشته مخصوص به زمان خاص خودشان بوده است و امروزه چیزی از آنها در دسترس ما قرار ندارد. در این میان، تنها قرآن را می‌یابیم که ادعا می‌کند یک معجزه همیشگی است.

2- قرآن کریم برای اثبات صحت ادعای خود، تمامی عالمیان را آشکارا به مبارزه می‌خواند تا اگر می‌توانند کلماتی مانند آیات قرآن بیاورند.

3- آن وجه اعجاز قرآن کریم که قرآن نسبت به تک تک سور خود بدان تحدی نموده، فصاحت و بلاغت آیات آن است. البته برای قسمتهای مختلف قرآن، علاوه بر فصاحت و بلاغت، وجوه دیگری از اعجاز وجود دارد.

4- از یکسو مخالفین اسلام در عمل چه در اعصار گذشته و چه در عصر حاضر از پر هزینه‌ترین و سخت‌ترین کارها برای بطلان اسلام دریغ نورزیده‌اند و از سوی دیگر در برابر ساده‌ترین اقدام که پاسخگویی به مبارز طلبی قرآن بود سکوت کردند و هیچ نمونه قابل توجهی که از لحاظ فصاحت و بلاغت، صاحبنظران، آن را همتای قرآن بدانند نیاورده‌اند و این در حالی است که هم انگیزه کافی داشتند و هم ادیبان عرب توانا. این خود بهترین دلیل از عجز آنها در برابر قرآن می‌باشد.

5- در قرآن، در موارد متعددی اشاره به اسرار خلقت شده که سر آنها قرنها بعد معلوم شده. این حاکی از آن است که قرآن از سوی کسی نازل شده که احاطه کامل بر اسرار خلقت داشته است.

6- در قرآن، در موارد متعددی پیش‌گویی‌های غیبی آمده که بعدا محقق شده و این نشان می‌دهد که قرآن از سوی کسی نازل شده که احاطه به غیب دارد.

7- قرآن با این همه وجوه اعجاز که ذکر شد به‌وسیله پیامبری آورده شده که به گواهی تاریخ درس ناخوانده بوده . این امر به وضوح نشان می‌دهد که او قرآن را از پیش خود نیاورده است بلکه از سوی پروردگار عالمیان فرو فرستاده شده است.

نتیجه گیری   از آنچه بیان شد مشخص شد که قرآن معجزه‌ای است برای تمامی اعصار و برای تمامی ملتها و بنابراین، این کتاب مقدس از جانب خدا نازل گشته است. همچنین با مشخص شدن اعجاز قرآن، صدق ادعای نبوت پیامبر اسلام آشکار می‌گردد. بنابراین امروزه تمامی انسانها می‌توانند با تحقیق و بررسی در خصوص این کتاب و مشاهده اعجاز آن، به نبوت پیامبر اسلام و حقانیت آیین او پی ببرند

                                        امدادهای غیبی از نگاه قرآن

الف : امدادهای غیبی در جنگ و جهاد 

1. سپاه نامرئی‏

2. فرشتگان امدادگر

3. خواب کوتاه و سبک‏

4. نزول باران‏

5. ایجاد آرامش در قلب‏های مؤمنان‏

6. ایجاد ترس در دل دشمنان‏

7. بادهای ویرانگر

8. کم جلوه دادن لشکر دشمن‏

9. استوار ساختن گام‏های مجاهدان‏

10. فرستادن لشکر پرندگان‏

ب: امدادهای غیبی در غیر جنگ

1. هدایت بخشی‏

2. تعلیم الهی

3. باز داشتن انسان از گناه

4. دل محکمی

5. افکندن محبت انسان در دل‏ها

6. بشارت‏های فرشتگان‏

7. تأیید به روح الهی

8. رهایی انسان از تنگناها

9. برهم زدن نقشه‏های دشمنان

10. اعطای فرقان یا معیار شناخت حق از باطل‏

11. رهانیدن از حوادث نابود کننده

12. توفیق انجام نیکی‏ها

13. حراست از گزند دشمنان

14. الهام حقایق به قلب‏ها

15. تحقق امور ناممکن

16. افزایش نعمت‏های مادی

17. توسعه ظرفیت معنوی انسان

 ج : شرایط برخورداری از امدادهای غیبی 

1. ایمان

2. توکل

3. پارسایی

4. یاری دین خدا

5. جهاد

6. بردباری

7. خلوص انگیزه ‏ها

8. نارسایی اسباب مادی‏

9. استقامت‏

@ghuraan 

 قسمت اول : سپاه نامرئی 

یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اذْکُرُواْ نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ جَآءَتْکُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ رِیحاً وَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَا وَ کَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیراً

 اى کسانى که ایمان آورده‏اید! نعمت خدا را بر خود به یاد آورید، آن گاه که دشمنان شما در قالب لشکریانى به سراغتان آمدند

ولى ما براى دفاع از شما تند بادى سخت و لشکریانى که آنها را نمى‏دیدید بر آنان فرستادیم، (و بدین وسیله دشمنان را قلع و قمع کردیم)، و خداوند به آنچه انجام مى‏دهید بیناست.

احزاب آیه 9

این آیه به جنگ احزاب مربوط است که در سال پنجم هجرى واقع شد در این جنگ که یهودیان و مشرکان و منافقان قصد کودتا و تصرّف مدینه را داشتند  مسلمانان با پیشنهاد سلمان فارسى و موافقت پیامبر اکرم‏صلى الله علیه وآله اطراف مدینه را خندق کندند و در برابر دشمن استقامت کردند. 

در حفر خندق نیز، اوّلین کلنگ را خود رسول اللّه به زمین زد و هر بار که بر اثر اصابت کلنگ به سنگ برقى مى‏جهید، پیامبر پیروزى اسلام بر منطقه‏اى از جهان را بشارت مى‏داد.

خداوند در این نبرد به وسیله ‏ى وزش باد و نزول فرشتگان مسلمانان را یارى کرد.

امدادهای غیبی خداوند در قرآن 

قسمت دوم سپاه نامرئی

 سوره توبه آیه 40 

اگر پیامبر را یارى نکنید، همانا خدا آن زمان که کافران او را (از مکّه) بیرون کردند یارى کرد، در حالى که او نفر دوّم از دو تن بود، زمانى که آن دو در غار (ثور) بودند، (پیامبر) به همراهش مى‏گفت:

اندوه مدار که خدا با ماست. پس خدا، آرامش خویش را بر او نازل کرد واو را با سپاهیانى که آنها را ندیدید یارى کرد 

و سخن و طرح کافران را (که قصد کشتن پیامبر را داشتند،) پست‏ تر (وخنثى) قرار داد وکلمه (و اراده) خداوند (براى نصرت پیامبرش،) برتر (و پیروز) است و خداوند توانا وحکیم است.

 آیه،

 اشاره به توطئه‏ى خطرناک مشرکین براى کشتن پیامبرصلى الله علیه وآله دارد. در داستانِ «لیلة المبیت» از هر قبیله‏اى شخصى آماده شد و تصمیم گرفتند شبانه پیامبر را بکشند. 

آن حضرت، على‏بن ابى‏طالب‏ علیهما السلام را به جاى خود خواباند و شبانه به سوى غار ثور رفت. کفّار در تعقیب پیامبرصلى الله علیه وآله تا در غار آمدند، 

ولى با دیدن تار عنکبوت بر غار، منصرف شدند و برگشتند و پیامبرصلى الله علیه وآله پس از سه روز به مدینه عزیمت فرمود.

سپاه نامرئی
قسمت سوم


ثُمَّ أَنْزَلَ اللَّهُ سَکِینَتَهُ عَلَى‏ رَسُولِهِ وَعَلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ أَنزَلَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَا وَعَذَّبَ الَّذِینَ کَفَرُواْ وَذَ لِکَ جَزَآءُ الْکَفِرِینَ‏
 سپس خداوند، آرامش خود را بر پیامبرش وبر مؤمنان فرو فرستاد و سپاهیانى فرستاد که شما آنان را ندیدید و کافران را عذاب کرد، و این کیفر کافران است.
توبه آیه 26
جنگ حُنین در منطقه‏اى نزدیک طائف، میان مسلمانان و قبیله‏ى «هوازن» درگرفت و به همین سبب به آن جنگ هوازن هم مى‏گویند.
در سال هشتم هجرى پیامبرصلى الله علیه وآله براى مقابله با توطئه و تهاجم هوازن، به آن منطقه لشکرکشى کرد. سپاه ده هزار نفرى اسلام که مکّه را فتح کرده بود، به همراه دو هزار نفر از تازه مسلمانان، به آن سوى عزیمت کردند.
جنگ و درگیرى پس از نماز صبح بود و مسلمانان که از حمله‏ى قبایل هوازن غافلگیر شده بودند، اغلب پا به فرار گذاشتند و نظام سپاه اسلام در هم ریخت،
ولى با مقاومت سرسختانه‏ى گروهى، سرانجام فراریان به فراخوانى پیامبرصلى الله علیه وآله بازگشتند و مجدّداً حمله آغاز شد و با کشته شدنِ صد نفر از مشرکان و تسلیم شدن بقیّه و به دست آمدن غنایم بسیار، جنگ حُنین با یارى خداوند به سود مسلمانان خاتمه یافت.
در جنگ حنین، خداوند چهار نوع لطف به مؤمنان داشت:
سکینه، جنود نامرئى، قهر بر کفّار و پذیرش توبه‏ى فراریان
بعضى از اسیرانِ کفّار، از مسلمانان مى‏پرسیدند: کجایند آن سفید پوشانى که ما را مى‏کشتند؟ که اشاره به فرشتگانى که با لباس‏هاى سفید، به چشم کفّار مى‏آمدند دارد


قسمت چهارم
فرشتگان امدادگر
آل عمران 123 تا 125
در آیات 123 - 125 آل عمران به نصرت سپاهیان اسلام در نبرد بدر به وسیله فرشتگان تصریح شده است:
هر آینه خداوند شما را در بدر در حالی که ناتوان بودید، یاری کرد، پس، از خدا پروا کنید، باشد که سپاس گزارید، آن گاه که به مؤمنان می گفتی:
آیا شما را بسنده نیست که پروردگارتان شما را به سه هزار فرشته فرو فرستاده مدد رساند⁉️
آری اگر شکیبایی ورزید و پرهیزگاری پیشه کنید و دشمن به همین زودی به سراغ شما بیاید، خداوند شما را با پنج هزار فرشته نشان دار مدد می رساند.
آین آیات، پس از شکست مسلمانان در احد نازل شد؛ آن جا که دشمن مشرک خواست اساس حکومت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را در مدینه با حمله دوباره به آنها از بین ببرد
در آیه نهم و دهم سوره انفال  استغاثه سپاهیان اسلام و اجابت آن از سوی خداوند به صورت امداد با هزار فرشته پیاپی یاد آوری شده است:
به یاد آورید زمانى که در جنگ بدر از پروردگارتان فریادرسى مى‏طلبیدید، پس او دعا و خواسته‏ى شما را اجابت کرد و فرمود: من یارى‏دهنده شما با فرستادن هزارفرشته‏ى پیاپى هستم.
و خداوند، آن (پیروزى و نزول فرشتگان) را جز براى بشارت و اینکه دلهایتان با آنان آرامش یابد قرار نداد و نصرت و پیروزى، جز از سوى خدا نیست،  همانا خداوند، شکست‏ناپذیر حکیم است.
در آیه 124 سوره‏ى آل‏عمران، از سه هزار فرشته‏ى یارى کننده یاد شده «ثلاثةآلاف» و در آیه‏ى پس از آن، سخن از پنج هزار فرشته‏ى نشاندار است. این اختلاف رقم‏ها شاید به میزان مقاومت آنان بوده است. یعنى هر چه مقاومت مسلمانان بیشتر مى‏شد، امداد غیبى خداوند نیز بیشتر مى‏شد


قسمت پنجم
خواب کوتاه و سبک


به یاد آورید زمانى که خداوند از سوى خود براى آرامش شما، خوابى سبک بر شما مسلّط ساخت واز آسمان بارانى بر شما فرستاد تا شما را با آن پاک کند وپلیدى (وسوسه‏ى) شیطان را از شما بزداید و دلهاى شما را محکم و گام‏هایتان را با آن استوار سازد. (
انفال11)
لشکر قریش با ساز و برگ جنگى فراوان و آذوقه‏ى کافى و حتّى زنان خواننده براى تقویت روحیّه جنگ‏جویان، وارد منطقه‏ى بدر شدندو ابتدا چاه‏هاى آب را در اختیار خود گرفتند ولى مسلمانان دچار تزلزل بودند.
پیامبر که مى‏دید یارانش ممکن است شب را به آرامى نخوابند و فردا با جسم و روحى خسته در برابر دشمن قرار گیرند، بشارت داد که فرشتگان الهى به یارى آنان خواهند آمد
و آنها را دلدارى داد به طورى که شب را به آرامى خوابیدند
از طرف دیگر علاوه بر کمبود آب براى تطهیر و رفع تشنگى، مشکل اساسى منطقه‏ى بدر، وجود شن‏هاى نرم و روان بود که پاها در آن فرو مى‏رفت، در آن شب باران بارید و مسلمانان دلگرم شدند و زمین زیر پایشان سفت شد


امدادهای غیبی در قرآن
قسمت ششم

قصه اصحاب فیل که در قرآن، سوره ای را به خود اختصاص داده است، مصداق دیگری از امدادها ویژه الهی را در قالب لشکر پرندگان بیان می کند.
وقتی ارتش ابرهه به همراه فیل سواران، به قصد نابودی کعبه به مکه آمدند، عبدالمطلب دست در حلقه خانه کعبه برد و از خدای خانه در برابر هجوم آنان یاری طلبید.
این در حالی بود که مردم مکه از ترس به کوه ها پناه برده بودند، که ناگهان فرزندش به وی گفت: ابری سیاه از طرف دریای سرخ به مکه می آید. عبدالمطلب با خرسندی گفت: ای قریشیان! به خانه های خویش بازگردید که یاری خدا به سوی شما آمد.
در این هنگام، پرندگانی همانند پرستو که هر کدام سنگ ریزه هایی با خود داشتند، ظاهر شده، با آن سنگ ریزه ها لشکر بزرگ ابرهه را نابود کردند و خانه خدا از آسیب آنها در امان ماند.
قرآن، این حادثه را در سوره فیل آورده و جریان فرستادن پرندگان به نام ابابیل را آشکارا ذکر کرده است

لشگرهای غیبی درقرآن
بادهای ویرانگر
قسمت هفتم


اى کسانى که ایمان آورده‏اید! نعمت خدا را بر خود به یاد آورید،  آن گاه که دشمنان شما در قالب  لشکریانى به سراغتان آمدند
 ولى ما براى دفاع از شما تند بادى سخت و لشکریانى که آنها را نمى‏دیدید بر آنان فرستادی و بدین وسیله دشمنان را قلع و قمع کردیم و خداوند به آنچه انجام مى‏دهید بیناست
این آیه برهه حساس جنگ خندق را بیان می کند که در آن، احزاب به هم پیوسته یهود و مشرک و منافق به مدینه یورش آوردند؛ به گونه ای که وحشت و اضطراب بر مسلمانان حاکم شد و آنان را به تنگ آورد. برخی هم گمان می کردند که سرانجام شکست می خورند، بر این اساس، میدان جنگ، صحنه آزمایش بزرگی شد
نکته ای که به خوبی ثابت می کند که وزیدن این باد، مثل بادهای عادی نبوده، بلکه امداد غیبی به شمار می آید، این است که در محل وزیدن آن، هم لشکر اسلام، هم لشکر احزاب حضور داشتند و فاصله ای بین آنها نبود و تنها خندقی آنها را از هم جدا می ساخت،
با این حال، طوفان فقط به لشکر احزاب لطمه وارد ساخت و کمترین آسیبی به مسلمانان نرسید.
شدت و سرعت باد به قدری بود که ترس بر دشمن چیره شد و اوضاعشان را نابسامان ساخت و به فرار وادار شدند
تفسیر قرطبی، ج 14، ص 143 - 144.
پس از وزش این باد، ابو سفیان که سرکرده مشرکان بود، به آنها گفت: این باد، هیچ چیزی را برای ما نمی گذارد
مجمع البیان، ج 8، ص 540 و روض الجنان، ج 15، ص 370.

امدادهای غیبی در قرآن

تنها راه رهایی انسان از تنگناها
و هر کس از گناه دوری کند خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‏ کند  و او را از جائی که گمان ندارد
 روزی می ‏دهد سوره طلاق آیه 2
ﻭ ﺃَﻣَّﺎ ﻣَﻦْ ﺧَﺎﻑَ ﻣَﻘَﺎﻡَ ﺭَﺑِّﻪ ﻭَﻧَﻬَﯽ ﺍﻟﻨَّﻔْﺲَ ﻋَﻦِ ﺍﻟْﻬَﻮَﯼَ ﻓَﺈِﻥَّ ﺍﻟْﺠَﻨَّﺔَ ﻫِﯽَ ﺍﻟْﻤَﺄْﻭَﯼ؛ (ﻧﺎﺯﻋﺎﺕ40 ـ 41)
ﺍﻣﺎ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺑﺘﺮﺳﺪ ﺍﺯ ﻣﻘﺎﻡ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭ ﺧﻮﯾﺶ، ﻭ ﺑﺎﺯ ﺩﺍﺭﺩ ﻧﻔﺲ ﺭﺍ ﺍﺯ ﭘﺮﺳﺘﺶ ﻫﻮﺍ، ﺑﻬﺸﺖ، ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﺍﻭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ.
و اما تنهاراه نجات ازشیطان
ﺩﺭ ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﮔﻨﺎﻩ ﻭ ﻣﻌﺼﯿﺖ ﻭ ﻭﺳﻮﺳﻪ ﻫﺎ ﺑﻼ‌ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﭘﻨﺎﻩ ﺑﺒﺮﯾﻢ؛
  ﺇﻥَّ ﺍﻟَّﺬﯾﻦَ ﺍﺗَّﻘَﻮْﺍ ﺇِﺫﺍ ﻣَﺴَّﻬُﻢْ ﻃﺎﺋِﻒٌ ﻣِﻦَ ﺍﻟﺸَّﯿْﻄﺎﻥِ ﺗَﺬَﮐَّﺮُﻭﺍ ﻓَﺈِﺫﺍ ﻫُﻢْ ﻣُﺒْﺼِﺮُﻭﻥَ (ﺍﻋﺮﺍﻑ، 201)
 همانا کسانى که تقوا پیشه کرده‏اند، هرگاه وسوسه‏هاى شیطانى به آنان نزدیک شودمتوجّه مى‏شوند وخدا را یاد مى‏کنند آنگاه بینا مى‏گردند.
تنها این افراد ازامدادهای غیبی برخوردارند

نظرات  (۲)

با اجازتون قسمتی از مطالب را کپیئ کردم
با سلام و تشکر مطالبتون رو کپی میکنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">